22.3.2022.

Svjetski dan voda

U sklopu Svjetskog dana voda članovi našeg tima Silvija Šiljeg i Rina Milošević održale su pozvano predavanje u Kneževoj palači na temu: Štetno djelovanje voda u gradu. Predavanje se baziralo na rezultatima istraživanja provedenog u sklopu projekta Interreg STREAM čiji je osnovni cilj razvoj novog metodološkog pristupa upravljanja pluvijalnim poplavama. Prikazani su metodologija, proces i konačni rezultat izrade katastra poplava za 6 pilot područja (Split, Zadar, Metković, Biograd na Moru, Gospić i Poreč). Također, detaljno je objašnjen način generiranja modela rizika od pluvijalnih poplava. Naime, rizik od bilo koje pojave predstavlja umnožak opasnosti, ranjivosti i izloženosti te je izrazito kompleksan proces koji uključuje prikupljanje velikog broja prostornih podataka (digitalni model površina, digitalni model reljefa, multispektalni snimak, gustoća naseljenosti, podatci o infrastrukturi, šahtovi i sl.) i izvođenje naprednih hidroloških i hidrauličkih analiza. U sklopu predavanja prezentirani su preliminarni rezultati modeliranja rizika za drenažni bazen naselja Poreč i rezultati anketnog istraživanja društvene percepcije rizika među lokalnim stanovništvom. Percepcija rizika ispitana je kroz pet faktora koji uključuju svijest o riziku, antropogene i prirodne uzroke poplava, očekivanja budućih poplava i pripremljenost na opasnost.

Osim navedenog u sklopu predavanja o EU fondovima kolega Fran Domazetović prezentirao je projekt uspostavljanja Laboratorija za geoprostorne analize koji je započeo 2017. godine uz potporu HRZZ-a. Naglasak je bio na do sada provedenim istraživanjima, završenim projektima i nabavljenoj naprednoj geoprostornoj tehnologiji. Uz navedeno prezentirao je planirane buduće aktivnosti i mogućnost uspostave sastavnice pri Sveučilištu u Zadru.