CENTAR ZA GEOPROSTORNE TEHNOLOGIJE

Odjel za geografiju - Sveučilište u Zadru

Misija i vizija Naš tim Projekti Ovlaštenja
Krajobrazna arhitektura Stručni poslovi zaštite okoliša Bioraznolikost - georaznolikost - krajobrazna raznolikost Održivo gospodarenje otpadom i sanacija okoliša Prilagodba klimatskim promjenama Zeleni certifikati i edukacija

Novosti

15.12.2021.

3D dokumentacija materijalne kulturne baštine

U sklopu kolegija „Geografski pristup vrednovanju kulturne baštine“ nositelja izv.prof.dr.sc. Lena Mirošević i dr.sc. Fran Domazetović i „Modeliranje prostornih podataka u GIS-u II“ i nositelja doc.dr.sc. Silvija Šiljeg i izv.prof.dr.sc. Ante Šiljeg na Odjelu za geografiju, Sveučilište u Zadru, sa studentima je proveden projekt 3D dokumentacije materijalne kulturne baštine na primjeru oltarskih pregrada, odnosno pluteja koji su dio stalnog postava Arheološkog muzeja u Zadru.

Za prikupljanje podataka korišteni su ručni 3D skeneri Artec Eva i Artec Spider koji predstavljaju najnoviju tehnologiju za digitalnu 3D dokumentaciju predmeta manje i srednje veličine. Mogućnosti korištenja preciznih 3D skenera su neograničene te se svakodnevno pronalaze novi načini primjene, no najviše se koriste upravo za dokumentaciju kulturne baštine. Skeneri rade na principu strukturiranog svjetla, na temelju kojega se omogućava detaljna rekonstrukcija kompleksnih objekata.

Optički skeneri koji su korišteni u digitalizaciji pluteja su pribavljeni u sklopu znanstvenog projekta HRZZ UIP-2017-05-2694 ''Laboratorij za geoprostorne analize - GAL'' koji se provodi na Sveučilištu u Zadru, pri Odjelu za geografiju pod vodstvom izv. prof. dr. sc. Ante Šiljega te projekta Interreg STREAM. Oprema pribavljena u sklopu projekata je implementirana u obrazovno-nastavne procese u svrhu pružanja praktičnog iskustva studentima u svrhu razvoja njihovih vještina i općeg poboljšanja obrazovnog procesa.

Finalni rezultat projekta su 3D modeli pluteja submilimetarske rezolucije, koji predstavljaju osnovu za zaštitu i promociju pluteja, pri čemu će se modeli koristiti prvenstveno za dokumentaciju inicijalnog stanja baštine i kartiranje oštećenja na plutejima te za promociju Arheološkog muzeja i njegovih eksponata kao i općenito kulturne baštine na prostoru grada Zadra. Također, izrađeni modeli biti će osnova za analizu i klasifikaciju likova i scena na plutejima, čime se potencijalno može doći do nekih novih spoznaja o načinu izrade pluteja te o percepciji samog umjetnika na biblijske događaje prikazane na plutejima.